Sidebar

Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas kviečia į Kalifornijos Berklio universiteto profesoriaus ir naujos knygos apie XVII a. vilniečių gyvenimą autoriaus David Frick paskaitas:

  • What's in a Name? Piecing Together Stories from Archives with Gaps (Challenges that face the investigator of life in 17th century Vilnius)

2013 m. spalio 7 d., pirmadienį, 13.00 val.
Vilniaus universitetas, Istorijos fakultetas, 211 auditorija, Universiteto g. 7
Paskaita anglų kalba.

  • Tolerating the Intolerable: Coexistence in Seventeenth-Century Vilnius

2013 m. spalio 9 d., trečiadienį, 17.00 val.
Vilniaus universitetas, Mažoji aula, Universiteto g. 3
Paskaita anglų kalba, sinchroninis vertimas į lietuvių kalbą

Renginių partneriai:
Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Lietuvoje
Goethe-Institut Vilnius

Šią vasarą JAV pasirodė viena reikšmingiausių per pastaruosius dešimtmečius knyga apie Lietuvos istoriją anglų kalba – Berklio universiteto profesoriaus Davido Fricko studija „Pažįstami, giminės ir kaimynai: bendruomenės ir konfesijos septyniolikto amžiaus Vilniuje“ (Cornell University Press). Knygos recenzentas Niujorko universiteto profesorius Larry Wolffas pažymi, kad ši knyga „yra neįprasta, nieko panašaus rytų Europos istoriografijoje nėra, tai turbūt pilniausia, detaliausia, ryškiausia ir apskritai sėkmingiausia gyvenimo ankstyvųjų moderniųjų laikų mieste rekonstrukcija, kurią esu skaitęs“.

Knygoje gatvė po gatvės, namas po namo, kaimynas po kaimyno atkuriama įspūdinga Viniaus tautinės ir konfesinės įvairovės topografija ir skaitytojas, drauge su autoriumi, priartėja prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinės kasdienybės ir pradeda suprasti kaip galėjo ir mokėjo sugyventi lietuviai, rusėnai, lenkai, vokiečiai, žydai, totoriai, katalikai, stačiatikiai, unitai, liuteronai, reformuoti evangelikai musulmonai, judėjai. Įspūdingas knygoje panaudotų šaltinių lobynas: informacija iš unikalaus 1636 metų Vilniaus gyventojų ir namų surašymo gretinama su ypač kruopščiai surinktais biografiniais duomenimis apie vilniečius iš įvairių bažnytinių, teisminių, cechų bei miesto savivaldos dokumentų bei rašytinės kūrybos.

Toks senasis Vilnius neabejotinai turėjo kelti didžiulę nuostabą ir to meto keliautojui, kai šis, pasak autoriaus, susidurdavo su „varpų kakofonija, besivaržančiomis bei susikertančiomis religinėmis ir pasaulietinėmis konfesijomis, aprangos, puošimosi ir kalbėsenų įvairove bei kartais pasitaikančia, daugiau ar mažiau švelnia abipuse pašaipa, puotavimo ir pasninko vienalaikiškumu bei pojūčiu, jog keliauji iš kaimynijos į kaimyniją, kiekvienoje kurių dominuoja sava papročių grupė, tačiau gali egzistuoti ir skirtingų elementų požymiai kartais net vienoje giminėje, o taip pat suvokimu, kad visa ši įvairovė galėjo būti išreiškiama viešai.“

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos