Sidebar

IF logoIstorijos fakulteto kaip atskiro Vilniaus universiteto padalinio istorija prasidėjo 1968 m., kai anksčiau įkurtas Istorijos ir filologijos fakultetas buvo padalintas į du fakultetus. Tačiau istorijos studijos Vilniaus universitete turi kur kas senesnes tradicijas: dar 1783 m. buvo įkurta Visuotinės istorijos katedra; 1919 m. lenkų atkurto ir Stepono Batoro garbei pavadino universiteto Humanitariniame fakultete veikė šešios istorijos katedros.

Fakulteto misija – ugdyti išlavintos ir kritiškos istorinės sąmonės praeities tyrėjus ir ekspertus, gebančius spręsti reikšmingas dabarties visuomenės, kultūros ir politikos problemas.

 

Tikslai:

  • aukščiausios kvalifikacijos profesionalų (istorikų, archeologų, kultūros ir paveldo tyrėjų) rengimas, užtikrinant Lietuvos valstybės strateginio prioriteto – lituanistikos tyrimų ir studijų– įgyvendinimą;
  • būti nacionaliniu lyderiu istorijos, archeologijos, kultūros istorijos ir paveldo studijų kryptyse;
  • būti autoritetingu tarptautinio lygio humanitarinių mokslo centru;
  • tvari, atvira ir kūrybinga akademinė bendruomenė;
  • viešo intereso klausimų probleminis svarstymas ir ekspertiniai sprendimai.

Mokslas. 2018 m. tarptautinių ekspertų, įvertinus mokslinės veiklos kokybę, ekonominį ir socialinį poveikį bei perspektyvumą, fakultetas pripažintas nacionalinio ir tarptautinio masto istorinių ir archeologinių tyrimų lyderiu*. Pagrindinės fakultete vykdomų mokslinių tyrimų sritys:

  • Lietuvos istorija Vidurio Rytų Europoje: šaltiniai, istoriografija, paveldas, atmintis;
  • Lietuvos archeologija: nuo akmens amžiaus iki moderniųjų laikų.

Studijos. Fakultete siūlomos trys bakalauro (Archeologija, Istorija, Kultūros istorija ir antropologija) ir trys magistro (Archeologija, Istorija, Paveldosauga) studijų programos bei istorijos ir archeologijos mokslo krypties doktorantūra (doktorantūra vykdoma kartu su Lietuvos istorijos institutu). Bakalauro studijos vykdomos moduliniu principu, modulyje nagrinėjant kelias susijusias temas ir taikant studijų formų ir metodų įvairovę. Magistrantūros studijos pasižymi teorinių ir metodologinių prieigų tarpdalykiškumu.

Simboliai. Fakultetas įsikūręs senajame Vilniaus universiteto ansamblyje aplink jaukų Mikalojaus Daukšos kiemelį. Fakultetas turi savo herbą, vėliavą ir neoficialų simbolį – Daukšos kiemelyje augančią liepą.

02


*Vertinimą organizavo Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (Lietuva). Vertinta 2013–2017 m. veikla.