Istorijos fakultetas kviečia rinktis vienintelę Lietuvoje Archeologijos magistro studijų programą. Programa suteikia galimybę gilinti ir praplėsti bakalauro studijose įgytas žinias bei kompetencijas tiek tematiniu, tiek metodologiniu aspektu, siūlo naujus studijų dalykus, kuriuos skaito Archeologijos katedros ir kviestiniai dėstytojai. Programos turinys nuolat atnaujinamas, siūlomos naujos, į studento individualius interesus orientuotos, studijų formos, stiprinamas bendradarbiavimas su Lietuvos nacionaliniu muziejumi.
Archeologijos magistro studijų programos tikslas – sudaryti sąlygas įgyti teorinių žinių ir praktinių įgūdžių savarankiškai atlikti ir organizuoti archeologijos tyrimus (fundamentinius ir taikomuosius), integruoti kitų mokslų galimybes sprendžiant mokslinę problemą, vykdyti projektinę veiklą mokslo ir kultūros srityse (parengti ir įgyvendinti archeologinio paveldo sklaidos visuomenei projektą), ugdyti(s) analitinius gebėjimus, kritinį mąstymą, darbo grupėje kompetencijas. Programa siekia parengti aukštos kvalifikacijos, plataus akiračio profesionalus, galinčius dirbti padidintos atsakomybės darbą archeologijos, paveldosaugos, kultūros, turizmo, švietimo, viešojo administravimo srityse valstybiniame ir privačiame sektoriuje, taip pat susikurti darbo vietą. Absolventai gali rinktis ir akademinės karjeros kelią, tęsdami studijas doktorantūroje arba dirbdami tiriamąjį darbą mokslinėse institucijose.
Studijų programos sandara. Privalomiesiems studijų dalykams pirmo kurso I ir II semestruose skirta po 10 kreditų. Dalykai Kraštovaizdžio archeologija: tyrimų strategijos ir metodai I ir Kraštovaizdžio archeologija: tyrimų strategijos ir metodai II formuoja programos struktūrą metodologine prasme. Magistrantūros tiriamasis seminaras (I semestras) siūlo gilinti bakalauro studijose įgytas žinias reaguojant į šiuolaikines archeologijos mokslo aktualijas, sudaro sąlygas studentams kelti naujas tyrimų idėjas „ieškant“ individualaus magistratūros studijų profilio. II semestro privalomasis dalykas Archeologijos mokslo ir paveldo pristatymo praktinis seminaras, vykdomas kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, ne tik gilinsis į archeologinio paveldo perteikimo visuomenei problematiką, bet ir pasiūlys tokį projektą parengti ir įgyvendinti.
Pasirenkamiems studijų programos dalykams pirmo kurso I ir II semestruose skirta po 20 kreditų. Rudens semestro dalykai Titnago inventorius ir akmens amžiaus archeologijos teorinės-metodologinės problemos; Bronzos amžiaus archeologija: tiriamasis seminaras; Geležies amžiaus archeologijos problemos: tiriamasis seminaras; Istorinės archeologijos šaltiniai: numizmatika, heraldika ir sfragistika, istorinė geografija ir kartografija siūlys gilinti teorines ir praktines specialybės žinias atsižvelgiant į individualius studijuojančiųjų interesus. Dalykas Archeologija mokslo ir kultūros projektuose siūlys įgyti praktinių kompetencijų projektų idėjų formulavimo, projektų paraiškų ir jų biudžeto parengimo, projektų planavimo, įgyvendinimo ir vadybos srityje. Pavasario semestro dalykai Geoarcheologija; Nuo lauko darbų iki tyrimų laboratorijose: archeobotaniniai ir zooarcheologiniai tyrimai archeologijoje; Baltijos regiono biologinė istorija: nuo morfologijos iki genetikos yra skirti archeologijos mokslo bei susijusių sričių teorinėms ir metodologinėms problemoms nagrinėti, didelis dėmesys skiriamas praktinėms užduotims. Dalykas Nekilnojamojo kultūros paveldo tvarkyba siūlys įgyti žinių apie Lietuvos ir regiono paveldo tvarkybos istoriją, taikytas bei taikomas metodikas, tvarkybos darbų projektus. Dalykas Kultūros istorijos teorinės ir didaktinės problemos nagrinės aktualiais Lietuvos kultūros istorijos tyrimų ir perteikimo visuomenei problemas.
Antrieji studijų metai skirti praktikoms (30 kreditų) bei baigiamojo magistro darbo rengimui (30 kreditų). Magistro taikomoji praktika nėra privaloma – pagal individualų studijų planą galima rinktis dalykus iš Archeologijos, kitų IF ar VU vykdomų studijų programų (15 kreditų).
Su Archeologijos magistro studijų programos planu susipažinkite čia.