Bioarcheologijos tyrimų centras
Vadovė prof. dr. Giedrė Keen Motuzaitė Matuzevičiūtė
tel. (8 619) 27925
el. paštas:
Kontaktai:
103 kab. / M. K. Čiurlionio g. 21, LT-03101 Vilnius
tel. (8 619) 27925
el. paštas:
www1040.vu.lt/lt
Centro mokslininkai:
prof. dr. Giedrė Keen Motuzaitė Matuzevičiūtė (archeobotanika),
doc. dr. Giedrė Piličiauskienė (zooarcheologija),
dr. Justina Kozakaitė (antropologija).
Apie centrą
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Bioarcheologijos tyrimų centro tikslas – moksliniai ekofaktinės medžiagos tyrimai. Ekofaktai – tai organiniai dariniai (medžiagos), randami archeologiniuose objektuose, ir turintys archeologinės reikšmės, pvz., augalų liekanos, žmonių ir gyvūnų kaulai, vabalų liekanos, kiaušinių lukštai. Šiuo metu centras koncentruojasi į makrobotanikos ir osteologinės medžiagos tyrimus. Centrą sudaro trys laboratorijos:
- antropologijos,
- archeobotanikos,
- zooarcheologijos.
Taip pat centre įrengtos grunto plovimo ir saugojimo patalpos, zooarcheologinės medžiagos saugykla. Tyrimai laboratorijose atliekami pagal geriausius visuotinai pripažįstamus profesinius, techninius standartus ir praktikas.
Centras yra atviros prieigos, suteikia galimybę ir sudaro sąlygas Lietuvos ir užsienio mokslininkams tirti jame saugomą medžiagą. Taip pat sudarytos sąlygos Vilniaus universiteto studentams atlikti tiriamuosius darbus, įgauti įgūdžių bioarcheologijos srityje.
Bioarcheologijos centras vykdo ir užsakomuosius ekofaktinės medžiagos tyrimus.
Plačiau žr. Bioarcheologijos tyrimų centro puslapyje.
Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos tyrimų centras
Vadovas doc. dr. Eugenijus Saviščevas
tel. (8 5) 268 72 97
el. paštas:
Kontaktai:
326 kab. / Universiteto g. 7, LT-01131 Vilnius
tel. (8 5) 268 72 97
el. paštas:
prof. dr. Irena Valikonytė, emeritė,
dr. Neringa Dambrauskaitė, mokslo darbuotoja,
Neringa Šlimienė, jaunesnioji mokslo darbuotoja,
Saulė Viskantaitė-Saviščevienė, jaunesnioji mokslo darbuotoja.
Apie centrą
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos tyrimų centre vykdomi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos ir teisės šaltinių, visų pirma Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos, tyrimai.
Tarpukariu pavienių istorikų (Ivano Lappo, Konstantino Jablonskio) darbų dėka Lietuvos istoriografijoje ėmė klostytis LDK teisės šaltinių tyrimo ir skelbimo kryptis, kurios svarbiausiais rezultatais tapo Trečiojo (1938 m.) ir Pirmojo (1960 m.) Lietuvos statutų tekstų bei kelių didelių XVI–XVIII a. istorijos šaltinių rinkinių publikacijos. Besiklostanti tradicija dėl sovietmečio mokslo funkcionierių menko dėmesio LDK istorijai buvo benutrūkstanti, kai XX a. 7-tojo – 8-tojo dešimtmečio sandūroje Vilniaus universiteto Lietuvos istorijos katedroje prof. Stanislovas Lazutka (1923–2009) pradėjo burti (iš pradžių neformalią) darbuotojų grupę, kuri nuo 1983 m. ėmė publikuoti Pirmojo Lietuvos Statuto rankraščių analizę, faksimiles, o 1991 m. paskelbė ir akademinį tekstą (rusėnų, lotynų ir lenkų kalbomis). Šis įspūdingas darbas Vilniaus universitetui padėjo pelnyti Lietuvos Statutų studijų centro vardą. Apie tai liudija ir 1995 m. prof. S. Lazutkai ir prof. Edvardui Gudavičiui (1929–2020) paskirta Lietuvos valstybės Mokslo premija. Tuo tyrimai ir publikacijos nesibaigė: 2001 m. minėtų profesorių ir ypač prof. Irenos Valikonytės pastangomis pasirodė Pirmojo Lietuvos Statuto vertimas į lietuvių kalbą, papildytas plačiu įvadu bei komentarais; 2014 m. prof. E. Gudavičiaus iniciatyva – lotyniškojo Lauryno nuorašo vertimas į lietuvių ir anglų kalbą; 2020 m. – prof. I. Valikonytės parengtas rusėniškas Slucko nuorašas su vertimu į lietuvių kalbą.
Statutų tyrėjai dar darbo pradžioje suvokė būtinybę ne tik koncentruotis į Statuto tekstą, bet ir gilintis į jo sukūrimo epochos šaltinius. Todėl Statuto tyrinėjimai visada buvo siejami su didžiulio LDK valdovo kanceliarijos knygų komplekso – Lietuvos Metrikos – tyrinėjimais. XX a. pabaigoje ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyniniuose kraštuose, išaugus susidomėjimui LDK istorija, susiklostė palankios sąlygos kompleksiniam Metrikos knygų leidimui. Į šį darbą Istorijos fakulteto centras įsijungė vienas pirmųjų.
Centras specializuojasi su Statutų taikymo praktika tiesiogiai susijusių XVI a. Lietuvos Metrikos teismų bylų knygų publikavime. Nuo 1995 m. parengta ir publikuota keliolika tokių knygų. Tai, didesne dalimi, prof. I. Valikonytės, įdėjusios daug pastangų ir turinčios didelės patirties, nuopelnas.
Rytų Europos žydų istorijos tyrimų centras
Vadovė prof. dr. Jurgita Verbickienė
tel. (8 5) 268 71 87
el. paštas:
Kontaktai:
Universiteto g. 5, LT-01131 Vilnius
tel. (8 5) 268 71 87
el. paštas:
Centro mokslininkai:
prof. dr. Jurgita Verbickienė,
dr. Akvilė Naudžiūnienė,
dr. Dovilė Troskovaitė.
Apie centrą
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Rytų Europos žydų istorijos tyrimų centro tikslas – plėtoti aukšto tarptautinio lygio Rytų Europos žydų istorijos tyrimus.