Sidebar

2024-12-02 17:00

Vokietijos istorijos institutasVokietijos istorijos instituto Varšuvoje padalinys Vilniuje bendradarbiaudamas su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu ir Lietuvos istorijos institutu, maloniai kviečia Jus gruodžio 2 d. į prof. dr. Stephanie Herold paskaita „Transfromation as Heritage. Provisional Housing after the Second World War in Germany“.

Paskaitą moderuos prof. dr. Marija Drėmaitė.

Paskaita vyks Vilniaus universiteto Istorijos fakultete gruodžio 02 d., 17 val. 211 auditorijoje.


Daugiau apie paskaitą:
The destruction caused by the Second World War led to a massive housing shortage (not only) in Germany. To remedy this, the construction of temporary accommodations had already begun in the war's final years to provide people with provisional shelters (these so-called „Behelfsheime“ were either self-built or erected by forced labourers). After the end of the war, any existing space was used for residential purposes, including former camps for forced labourers and prisoners of war. Although initially of a provisional nature, quite a few of these places are still used today. The buildings have been transformed, expanded, extended, partially demolished, and remodeled along the way. However, they have been preserved as places of residence to this day – despite their apparent banality and often difficult heritage. The various transformations bear witness not only to personal fates but also to historical and social changes. Thus, the places gain their significance as cultural heritage precisely through these changes. But what does this mean for our approach to this heritage, whose main characteristic seems to be constant change?

Stephanie Herold is an art historian, monument conservator, and professor for Urban Conservation and Cultural Heritage at the Institute for Urban and Regional Planning at the Berlin Institute of Technology - TU Berlin. Her research focuses on young architectural heritage from modernism to postmodernism (focusing on GDR architecture), dissonant heritage in Central and Eastern Europe, emotions, affects in heritage-making and aesthetics. She is a member of ICOMOS Germany, chair of the Working Group on Theory and Education in Heritage Conservation (Arbeitskreis Theorie und Lehre der Denkmalpflege), and deputy spokesperson of the Research Training Group Identity and Heritage.

2024-11-14 18:00
2024-11-14 19:15

Leonas Kerašas Miestui pasauliui2024 m. lapkričio 14 d. 18 val. Signatarų namuose vyks dr. Leono Nekrašo paskaita „Gyvenimas padalintame kraštovaizdyje: aplinka, iššūkiai ir nuotykiai ties demarkacine linija tarpukariu“.

Tarpukariu tarp Lietuvos ir Lenkijos įsitvirtinusi demarkacinė linija perskyrė iš esmės vientisą kultūrinę-socialinę-ekonominę erdvę – to pasekmes tiesiogiai pajuto, visų pirma, vietos gyventojai. Valstybėms konfliktuojant dėl Vilniaus ir nepalaikant oficialių santykių, linijos perėjimo galimybės buvo itin suvaržytos. Linija atskyrė gimines, padalijo ištisus kaimus, nutraukė tradicinius susisiekimo kelius ir maršrutus. Kai kurių naujojo pasienio gyventojų artimieji, lig tol lankyta bažnyčia ar šeimos kapai – nors išlikdami geografiškai arti ar netgi visai šalia – atsidūrė priešiškoje valstybėje, į kurią patekti buvo keblu… Linija padalijo ir daugelį privačių ūkių, absurdiškai komplikuodama vietos valstiečių kasdienybę. Bet pereiti „rubežių“ magėjo! Riba tarp valstybių ėjo labai įvairiu kraštovaizdžiu – ir laukais, ir pelkėmis, ir miškais, ir upėmis, ir ežerais. Vietos aplinkos specifika sudarė sąlygas virtinei skirtingų nutikimų ir procesų. Paskaitoje kalbėsime apie tarpukario Lietuvos pasienio su Lenkija ypatybes, šiame areale gyvenusių ir dirbusių žmonių prisitaikymą ir santykį su jų aplinka ypatingomis – pasienio konflikto – sąlygomis.

Istorinį artefaktą pristatys LNM vyresn. muziejininkė Živilė Paipulaitė.

Artefaktas: Staltiesė paveldėta iš senelės, mirusios 1903 m., nėriniai nerti Mortos Antanaitytės 1901 m., gyv. Orelių k. Linas, medvilnė, nėrimas vąšeliu.

Kada? 2024 m. lapkričio 14 d. 18 val.

Kur? Signatarų namuose (Pilies g. 26, Vilnius).

Renginys nemokamas!

Paskaitą bus galima peržiūrėti portale 15min.lt arba Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube kanale.

2024-11-28 18:00
2024-11-28 19:15

istorijos miestui ir pasauliui neringos dambrauskaites martinkenes paskaita2024 m. lapkričio 28 d. 18 val. vyks dr. Neringos Dambrauskaitės-Martinkėnės paskaita „Bajoras ir jo dvaras XVI a.–XVII a. pirmoje pusėje“.

XVI–XVII a. pirmoje pusėje kaimiškos dvarų sodybos buvo pagrindinė kilmingųjų gyvenamoji aplinka. Tačiau mediniai to laiko dvarai jau seniai nunykę, apie juos byloja tik rašytiniai šaltiniai. Iš jų sužinome, kad dvarų sodybos buvo skirtingos, nes priklausė nuo bajoro turtinės padėties ir dvaro reikšmės. Taigi kokia buvo dvarų sodybų struktūra, kokie pastatai jose stovėjo ir kas buvo jų viduje?

Istorinį artefaktą pristatys LNM muziejininkė Karolina Bukovskytė.

Artefaktas: Nežinomo dailininko paveikslas, Elena Römerienė (apie 1660–1715).

Kada? 2024 m. lapkričio 28 d. 18 val.

Kur? Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Renginys nemokamas!

Paskaitą bus galima peržiūrėti portale 15min.lt arba Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube kanale.

2024-12-12 18:00
2024-12-12 19:15

Miestui ir Pasauliui Velius2024 m. gruodžio 12 d. 18 val. vyks doc. dr. Gintauto Vėliaus paskaita „Viduramžių Kernavė: mirusiųjų pasauliai“.

Jau penktą dešimtmetį vykdomų Kernavės archeologinių tyrimų rezultatai leidžia susidaryti gana patikimą legendinės Lietuvos sostinės vaizdinį. Čia susikūrė vienas pirmųjų valstybės galios centrų, čia rezidavo kariaunos saugomi kunigaikščiai, čia gimė viena ankstyviausių miestietiškų bendruomenių etninėje Lietuvoje. Ilgus metus kasinėtas viduramžių miestas ir piliakalnių gynybinė sistema neleidžia abejoti šiais teiginiais. Tačiau ką apie XIII–XIV a. Kernavę ir jos gyventojus byloja to meto kapai? Kokiai socialinei kategorijai atstovavo palaidotieji, kokia kalba jie kalbėjo ir kokiems dievams meldėsi? Kur ilsisi Kernavės kunigaikščiai ir juos gynę kariai? Ar šiandien galime tikėtis vienareikšmiškų atsakymų į šiuos klausimus? Visa tai pabandysime išsiaiškinti, pasitelkdami pastaraisiais metais tyrinėtų Kernavės kapinynų duomenis.

Istorinį artefaktą pristatys LNM Viduramžių ir naujųjų laikų archeologijos rinkinių skyriaus vedėjas Valdas Steponaitis.

Artefaktas: Verkių kapinyno Vilniuje moters kapo įkapių komplektas, XIV a. Rastas 2008 m. archeologinių tyrimų metu Vilniuje, Verkių kapinyne (tyr. vad. Robertas Žukovskis).

Kada? 2024 m. gruodžio 12 d. 18 val.

Kur? Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Renginys nemokamas!

Paskaitą bus galima peržiūrėti portale 15min.lt arba Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube kanale.

2024-12-18 17:30
2024-12-18 18:30

Kardinolas Šv mišios metu paskaita

Tradiciškai Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto bendruomenė metus baigia susiburdama į išskirtinį renginį – metų paskaitą. Bendruomenei ir visiems fakulteto bičiuliams skirto renginio metu pristatomi aktualiausi fakulteto aplinkoje gimę istoriniai tyrimai ir atradimai, naujausios knygos ar įgyvendinti projektai. 

Šiais metais, metų paskaitą skaitys prof. Arūnas Streikus. Paskaitos tema - „Ir nebūtinai visada turi triumfuoti melai ir neteisybės“: Šv. Sostas ir svetimųjų naikinama Lietuva 1940-1948 m.

Paskaita vyks Vilniaus universiteto Istorijos fakultete gruodžio 18 d., 17:30 val. 211 auditorijoje.

Paskaitą bus galima stebėti tiesiogiai ir įrašą rasti Istorijos fakulteto Youtube kanale.

Taip pat šiais metais pasirodė dvi prof. Arūno Streikaus knygos. 

Knygoje „(Ne)meilės trikampis. Šventojo Sosto Rytų politika. Sovietų režimas ir Lietuva“ autorius nagrinėja Šv. Sosto Rytų politiką, akcentuodamas jos poveikį Bažnyčios padėčiai sovietinėje Lietuvoje nuo Antrojo pasaulinio karo iki komunizmo žlugimo. Tyrime analizuojama, kokią vietą ši tema užėmė Vatikano darbotvarkėje ir kaip į Šventojo Sosto sprendimus reagavo sovietų valdžia. Sujungus Bažnyčios istoriją ir sovietų valdžios tyrimus, atskleidžiama, kokių iššūkių ir pasekmių sulaukta.

Antrojoje knygoje „Popiežiškoji Šv. Kazimiero lietuvių kolegija Romoje“ prof. Streikus siekia atskleisti šios kolegijos istoriją, pasitelkdamas išsamius archyvinius šaltinius ir asmenų, dalyvavusių jos veikloje, liudijimus. Institucijos raida nuo veiklos pradžios iki šių dienų analizuojama remiantis Vatikano ir sovietų valdžios archyvų bei kolegijos dokumentais. Knygoje akademinė analizė derinama su gyvesniais, emocinę atmosferą perteikiančiais pasakojimais, kurie leidžia skaitytojui pajusti kolegijos tradicijų ir aplinkos dvasią. Išvengiama tiek idealizuoto, tiek vienpusiškai neigiamo požiūrio, siekiama perteikti autentišką žmonių kurtą istoriją.

 

Streikaus knygos

2024-11-21 14:04

Kražiai2024 m. lapkričio 21 d. Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas (Universiteto g. 7), 330 auditorija. Renginio pradžia 9:00 val.

Nesunkiai atpažįstame etnografinį, dvarų, miestų, sakralinį paveldą. Tačiau nutinka, kad galime pražiūrėti ir visą paveldo grupę ar tipą. Taip yra nutikę su Lietuvos miestelių gyventojų – miestelėnų – materialiu ir nematerialiu paveldu, jų istorija, kultūra ir institucijomis. Ar Lietuvos miestelių gyventojai yra grupė, kurią galima tiesiog sutapatinti su kaimo ar miesto gyventojais, ar tai yra kažkas tarpinio tarp jų, o gal kažkas visiškai savito? Klausimas skamba keistai, nepatikimai ar provokuojančiai, bet gal tik dėl to, kad nesame jo užsidavę, o juo labiau išsamiau gvildenę. Kviečiame į miestelių seminarą, kur gvildensime miestelėno fenomeną ir su miestelių paveldu, kultūra bei istorija susijusius klausimus.

Programa

Renginį bus galima stebėti  Youtube

Daugiau informacijos

Organizuoja: Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas

Partneriai: Lietuvos istorijos institutas; Lietuvos etnografijos muziejus; Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazija

Finansuoja: Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos

2024-11-21 09:15

pascapes 241105 plakatas A3 D01Lapkričio 21 d., Istorijos fakultete vyks (Post)autoritarinių kraštovaizdžių tyrimų centro organizuojama tarptautinė konferencija „New Cultural Landscape Interpretations: Perspectives from Geography and History“.

Konferencija skirta pristatyti inovatyvius metodus ir išskirtines atvejo studijas tarpdisciplininiuose kultūrinių kraštovaizdžių tyrimuose – apimančiuose miesto, agrarinę ir žmogaus paveiktą gamtinę aplinką. Renginys suburs įvairių sričių mokslininkus, tyrėjus ir praktikus, su kuriais gilinsimės į naujai kylančias temas ir teorinius klausimus, formuojančius šiuolaikinį kraštovaizdžio tyrimų lauką. Konferencijos programą galite matyti čia.

Renginys vyks VU IF (Universiteto g. 7), 211 auditorijoje.

Projektą finansuoja Lietuvos mokslo taryba (LMTLT) pagal LR ŠMSM pažangos priemonės Nr. 12-001-01-01-01 programą „Universitetų ekscelencijos iniciatyva“. Sutarties Nr. S-A-UEI-23-12.“

2024-11-05 17:00

Epp skelbimasLapkričio 5 d., 17 val., Istorijos fakultete vyks diskusija su dr. Epp Annus (Talino universitetas, Ohio State University). Renginio metu kviečiama diskutuoti apie naujų antropoceno ir eko-socialines idėjų atėjimą į istorijos ir kitų humanitarinių bei socialinių mokslų lauką.

Diskusija vyks VU IF (Universiteto g. 7), 109 auditorijoje.

Dr. Epp Annus mokslinių interesų sritis – kultūra, filologija ir lingvistika. Taikydama (post)kolonialistinę ir fenomenologinę perspektyvą, ji tiria Baltijos šalių istoriją, politiką ir visuomenę, išryškindama sudėtingus ideologinius sąryšius tarp sovietinio ir posovietinio laikotarpių. Mokslininkė yra monografijos „Soviet Postcolonial Studies A View from the Western Borderlands” (2018) autorė. Daugiau informacijos apie lektorę čia.

Renginį finansuoja Lietuvos mokslo taryba (LMTLT) pagal LR ŠMSM pažangos priemonės Nr. 12-001-01-01-01 programą „Universitetų ekscelencijos iniciatyva“. Sutarties Nr. S-A-UEI-23-12.“

2024-10-28 17:00

kaunas new yorkVokietijos istorijos instituto Varšuvoje padalinys Vilniuje bendradarbiaujant su Lietuvos istorijos institutu ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu maloniai kviečia Jus spalio 28 d. į dr. Jan Musekamp paskaitą From Kaunas to New York. Emigrations and the Railroad.  

Paskaitą moderuos dr. Darius Staliūnas.

Paskaita vyks Vilniaus universiteto Istorijos fakultete 211 auditorijoje 17 val.

Dagiau apie paskaitą:

The decades preceding the First World War saw a steady increase in emigration from the Kaunas region. Poverty, the political situation in the Russian Empire’s western territories, and a rise in opportunities across the Atlantic all contributed to this development. However, research often leaves out another crucial factor – railroad infrastructure. This talk will focus on Jewish and Lithuanian emigration and the role of cross-border railroads in establishing migration routes from Lithuania to North America. 

Daugiau apie pranešėją:

Jan Musekamp is the designated vice-director of the German Historical Institute in Warsaw. He earned his doctorate and habilitation at the European University Viadrina in Frankfurt (Oder). For the past six years, Jan Musekamp was a visiting associate professor at the University of Pittsburgh.

Paskaita vyks anglų kalba.

Renginio metu bus fotografuojama. Nuotraukos bus naudojamos paskaitos viešinimui Vokietijos istorijos instituto Varšuvoje socialinių tinklų paskyrose ir internetinėje svetainėje.

Lauksime Jūsų paskaitoje.

2024-10-22 17:00

Seminars 1The Centre for the Study of East European Jewish History at the Vilnius University Department of History together with The Emil A. and Jenny Fish Center for Holocaust & Genocide Studies at Yeshiva University, Department of Jewish Studies at Wroclaw University, Department of Russian and Slavic Studies at Hebrew University of Jerusalem, and Lviv Catholic University invites to the series of Graduate and PhD students’ online Seminars dedicated to Jewish history, culture, heritage and memory in Eastern Europe.

Each seminar will be followed by discussion with experienced scholars.

PROGRAM

seminrs logo

2024-10-21 14:30

ill. Robert Neubecker || Image: Science MagazineSpalio 21 dieną (pirmadienį) Istorijos fakulteto bendruomenę kviečiame į mokymus apie grobuoniškus žurnalus.
Mokymai vyks Istorijos fakulteto 211 auditorijoje.
Pradžia 14:30 val.
Trukmė 45 min.
Mokymus ves Eglė Juodė, Vilniaus universiteto biblioteka.

Nuoširdžiai kviečiame!

Grobuoniški žurnalai – tai pagal sukčiavimo schemas veikiančių leidėjų leidžiami žurnalai ir kiti darbai, neatitinkantys mokslo leidiniams keliamų standartų. Jų leidėjai apsimeta kokybiškais ir tarptautiniais, bet išties nesilaiko priimtinų leidybos nuostatų, yra sukurti tik lėšoms pritraukti.

• Kas yra grobuoniški žurnalai ir kodėl jie atsirado?

• Kokiais būdais bandoma prisivilioti autorius ir kaip atpažinti grobuoniškus žurnalus?

• Ar egzistuoja nepatikimų žurnalų sąrašai?

Apie tai ir kalbėsimės susitikę.

2024-10-22 17:00

Kras portrait2024 m. spalio 22 d., 17 val. Vilniaus universiteto  Istorijos fakulteto 211 aud. vyks viduramžių istorijos prifesoriaus Paweł Kras (Jono Pauliaus II katalikiškasis univerasitetas Liubline, Viduramžių studijų centras) paskaita Pietas Jagellonica. Royal Prayer Books and Religious Practice of the Jagiellonian Dynasty.

Paskaita vyks anglų kalba.

2024-10-24 09:30

A.Gostauto konferencijaKonferencija rengiama siekiant aktualizuoti vieną galingiausių Jogailaičių epochos Lietuvos didikų – Mūrinių Geranainių grafą, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kanclerį ir Vilniaus vaivadą Albertą Goštautą (†1539), bei visą Goštautų giminę.

Konferencija vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su sinchroniniu vertimu.

Konferencija yra nemokama, visus susidomėjusius maloniai kviečiame dalyvauti. 

Konferencijos programa

Organizacinis komitetas:
 
Dr. Andrej Ryčkov, Lietuvos istorijos institutas
Dr. Darius Antanavičius, Lietuvos istorijos institutas
Mgr. Karolis Čižauskas, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas
Dr. Vydas Dolinskas, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Mgr. Inga Ilarienė, Lietuvos istorijos institutas
Dr. Eugenijus Saviščevas, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas
Dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
 
Lietuvos istorijos institutas
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas

2024-10-10 17:30

SBU observatorijaŠiemet sukanka 105 metai, kai buvo atkurtas Rusijos imperijos uždarytas Vilniaus universitetas ir du dešimtmečius gyvavo su Stepono Batoro vardu (SBU). Šia proga Istorijos fakultetas ir Vilniaus universiteto muziejus kviečia į pokalbį - diskusiją.

Diskutuos VU Istorijos fakulteto mokslininkės doc. dr. Loreta Skurvydaitė ir dr. Inga Leonavičiūtė, Vilniaus universiteto muziejaus istorikės Agnė Poškienė ir Julija Jonušaitė. Moderuos VU bibliotekos komunikacijos specialistė Nijolė Bulotaitė.

Data: Spalio 10 d., 17.30 val.

Vieta: VU Idėjų observatorija (M. K. Čiurlionio g. 29)

 Facebook

2024-10-02 09:15

istoriniu sostiniu forumasKviečiame į pirmąjį Istorinių sostinių forumą, kuris vyks 2024 m. spalio 2 dieną, Kernavės archeologinės vietovės muziejuje.

VU Istorijos fakultetui užsakytas autobusas išvyksta 8.30 val. nuo Daukanto a., grįžimas iš Kernavės  numatomas 17 val.

Istorinių sostinių forumo programa

Forumo dalyvių registracija 

Forumas skirtas Kernavės UNESCO Pasaulio vertybės statuso suteikimo 20-mečiui paminėti. Forume susitiks istorinių sostinių idėjos autoriai, puoselėtojai, valdytojai, vietos gyventojai, studentai ir visi kiti suinteresuoti asmenys. Forumo tikslas – aptarti, kur link juda istorinių sostinių idėja, kaip ją šiuo metu supranta visuomenė, kokios yra ir gali būti istorinių sostinių stiprybės, silpnybės, galimybės bei rizikos.

Forumo partneris - Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas

Programoje planuojamos trys sesijos, kiekvienoje iš jų numatomas teminis pranešimas:

  • 1 sesija. Istorinių sostinių tyrimai

Pirmojoje sesijoje aptarsime, ką naujo žinome ir ką dar tikimės sužinoti apie Lietuvos istorinių sostinių kultūrinę, politinę ir ekonominę reikšmę.

Diskusijos moderatorius: dr. Norbertas Černiauskas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prodekanas

Dalyviai: prof. dr. Alfredas Bumblauskas (Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas), dr. Darius Baronas (Lietuvos istorijos institutas), prof. dr. Albinas Kuncevičius (Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas), doc. dr. Aleksiejus Luchtanas, doc. dr. Gintautas Vėlius (Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija).

Pranešimas: „Apie suirusią laiko tvarką“ Lietuvos istorijos instituto direktorius doc. dr. Aurimas Švedas

  • 2 sesija. Istorinių sostinių populiarinimas per muziejinį pasakojimą

Šios sesijos metu diskutuosime kartu su muziejų kolegomis apie istorinių sostinių viešinimą, turizmo skatinimą ir jų unikalumo išsaugojimą, apie istorinių ir regionų sostinių naratyvo įamžinimą muziejuose. Ar istorinių sostinių idėja gyva, ar turime ką parodyti miestų ir kraštų muziejuose?

Diskusijos moderatorius: Marius Pečiulis, Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas

Dalyviai: dr. Arūnas Astramskas (Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius), Kęstutis Gerliakas (Vilniaus muziejaus turinio kuratorius), Ieva Lazauskė (Kernavės archeologinės vietovės muziejaus skyriaus vedėja), Gabrielius Sužiedėlis (Kauno miesto muziejaus direktorius), Alvyga Zmejevskienė (Trakų istorijos muziejaus direktorė).

Pranešimas: „Anapus Optimizmo: daugialypis Kauno modernizmas ir kiti pasakojimai“ Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prof. dr. Marija Drėmaitė

  • 3 sesija. Istorinių sostinių ateitis ir UNESCO apsauga

Kartu su paveldosaugos ekspertais, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos atstovais bei istorinių sostinių valdytojais aptarsime, kaip istorines sostines pritaikyti šiuolaikinėms reikmėms, nepažeidžiant jų autentiškumo ir puoselėjant reikšmę ateities kartoms, diskutuosime apie UNESCO vaidmenį išsaugant istorines sostines ir jų paveldą bei skatinant tarptautinį bendradarbiavimą.

Diskusijos moderatorius: doc. dr. Salvijus Kulevičius, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prodekanas, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos ir Valstybinė kultūros paveldo komisijos narys

Dalyviai: prof. dr. Rimvydas Laužikas (Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas), doc. dr. Vaidutė Ščiglienė (Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė), doc. dr. Juozapas Blažiūnas (Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros direktorius), Sigita Bugenienė (Kultūros ministerijos Kultūros paveldo politikos grupės vadovė), Renata Vaičekonytė-Kepežinskienė (Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato Paveldo programų vadovė)

Pranešimas: „Istorinės sostinės idėja - kas toliau?“ Specialus pranešimas apie istorinių sostinių perkėlimą į įstatyminę bazę idėją, jo svarbą ir raidą. Seimo narys, įstatymų projektų dėl istorinių sostinių statuso iniciatorius Kęstutis Vilkauskas

 

2024-10-03 13:00
2024-10-03 18:00

Dirbu coverStudente!

Turbūt esi girdėjęs klausimą: „Tai ką gi tu dirbsi, baigęs istoriją, filosofiją, japonologiją, skandinavistiką, sociologiją... (įsirašyk savo studijų programą pati(-s))?“. Jei bent slapčia toks klausimas sukirba ir tau – ATEIK ir išgirsk, kokie normų ir ribų nevaržomi yra humanitarinių ir socialinių mokslų absolvenčių(-tų) karjerų keliai. O jei esi ramus – irgi ateik ir pasidalink savo ramybe su kolegomis studentais ir studentėmis!

2024 spalio 3 d.
_______________________________

APIE HUMANITARINIŲ IR SOCIALINIŲ MOKSLŲ ABSOLVENTŲ KARJEROS SPECIFIKĄ BEI GALIMYBES

13.00–14.00 – VU Teatro salė / VU Centriniai rūmai, II aukštas

Apie sochumų poreikį didelėse verslo bei valstybės organizacijose diskutuos:

* IT sektoriaus įmonės „Teltonika High-Tech Hill“ direktorius JULIUS PURLYS
* Fondų apskaitos ir įmonių valdymo konsultacijų sektoriaus įmonės „Citco“ kompanijų grupės Talentų pritraukimo vadovas Lietuvoje MODESTAS PAPLAUSKAS
* Valstybės saugumo departamento Personalo paieškos grupės vadovas TOMAS RAMANAUSKAS
** Diskusiją moderuoja VU kokybės vadybos specialistas, doktorantas KLAUDIJUS MELYS
_______________________________

DIRBU NE (TIK) PAGAL SPECIALYBĘ: ASMENINĖS ALUMNI ISTORIJOS

14.30–16.30 – 118 (Vinco Krėvės) aud. / VU Filologijos fakultetas, II aukštas

VU Istorijos, Filosofijos, Filologijos ir Komunikacijos fakultetų alumni pasidalins savo studijų ir karjerų istorijomis:

14.30–14.45 TOMAS BARTNINKAS (IF) Reklamos agentūra „Truth“
14.45-15.00 LIUCINA RIMGAILĖ (KF) Komunikacijos trenerė, verslininkė, konditerė
15.00–15.15 RŪTA ELIJOŠAITYTĖ-KAIKARĖ (FsF) Lietuvos leidėjų asociacija
15.30–15.45 ŽEMARTAS BUDRYS (FsF) Tyrimų ir dizaino agentūra „The Critical“
15.45–16.00 SIMONAS TEŠKEVIČIUS (IF) Kelionių agentūros „Kur toliau?“ steigėjas
16.00–16.15 DEIVIDAS BUDGINAS (KF) Darbuotojų ambasadorystės konsultavimo įmonės „Employee2consumer“ vadovas
_______________________________

VU KARJEROS CENTRO DIRBTUVĖS

14.30–16.30 – VU Filologijos fakultetas, I aukštas:
14.30–15.30 ir 15.30–16.30 „Tinklaveika: kaip užmegzti ir palaikyti naujus ryšius” LINA UTURYTĖ / VU Filologijos fakultetas, I aukštas, 107 (Azerbaidžano) aud.
14.30–15.30 ir 15.30–16.30 „Ką parašyti į CV, kai neturi ką rašyti?” TADAS KAROSAS / VU Filologijos fakultetas, I aukštas, 108 (Estų) aud.
_______________________________

PASIMATYMAI SU ALUMNI IR STUDENTAIS: UŽDUOK NEFORMALŲ KLAUSIMĄ

17.00–18.00 – Rašytojų menė / VU Filologijos fakultetas, II aukštas

Greitieji pasimatymai su VU Istorijos, Filosofijos, Filologijos ir Komunikacijos fakultetų alumni ir studentų organizacijų atstovais.

2024-10-03 18:00

Miestui ir pasauliui KoloradoPo Pirmojo pasaulinio karo paplitęs Europoje, o šešto dešimtmečio antroje pusėje ir sovietų Lietuvą pasiekęs kolorado vabalas ilgainiui užvaldė ne tik bulvių laukus, bet ir jų augintojų vaizduotes. Asociatyvūs vaizdiniai, tokie kaip kolektyvinės paieškos ar spirito buteliukai, bei mįslingos teorijos, kokiais būdais vabalas atkako į šalį, tebegyvuoja mūsuose, kad ir priblėsę, iki šių dienų. Kada radosi kenkėją apipynę mitai, kodėl jis įgavo papildomų reikšmių? Kaip jis buvo pasitiktas sovietų Lietuvoje, kokie mechanizmai turėjo užtikrinti sovietų deklaruotą planinės kovos pranašumą? O kaipgi šioji kova atrodė praktikoje?

2024 m. spalio 3 d. 18 val. vyks Agnės Kereišiūtės paskaita „Ir bulvės vėl žydės“: kolorado vabalo metamorfozė, kovos struktūros ir praktikos sovietinėje Lietuvoje“.

Istorinį artefaktą pristatys LNM muziejininkas Dovydas Pakinkevičius.

Artefaktas: Degtukų dėžutė su kolorado vabalu.

Kada? 2024 m. spalio 3 d. 18 val.

Kur? Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Renginys nemokamas!

Paskaitą bus galima peržiūrėti portale 15min.lt arba Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube kanale.

2024-10-17 18:00

Rugile Miestui pasauliuiPaskaitų ciklas „Istorijos miestui ir pasauliui“ yra tęstinis Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto projektas, kuriuo siekiama sutelkti dėmesį į daug kam negirdėtas, istorijos paraštėse nugulusias temas ir eksponatus.

2024 m. spalio 17 d. 18 val. vyks Rugilės Rožėnės paskaita „Dailininkė Lida Meškaitytė ir Klaipėdos krašto kraštovaizdžio likimai“.

Sovietinės okupacijos metais autoritarinis kraštovaizdis formavosi kaip radikalių fizinės erdvės pokyčių, jų apriboto patyrimo ir kontroliuojamos reprezentacijos erdvė. Antšvenčių kaime Jurbarko rajone gyvenusios ir kūrusios miniatiūrų autorės Lidos Meškaitytės (1926–1993) kūryba yra unikalus šios erdvės liudijimas. Iš Klaipėdos krašto kilusios neįgalios savamokslės dailininkės biografija ir jos kaimo peizažai gana greitai sulaukė to meto valdžios pripažinimo. Visgi toks dėmesys turėjo savo kainą – dar ir šiandien menininkės asmenybė ir jos kūrybinis palikimas neretai vertinami neproblemiškai, paraštėse paliekant tiek gyvenamojo laikotarpio, tiek tuo metu vykusių aplinkos pokyčių prieštaringumą. Lidijos Meškaitytės atvejis yra svarbus ne tik iš menotyrinės perspektyvos, bet ir kaip naujo žvilgsnio į autoritarinį kraštovaizdį pavyzdys.

Istorinį artefaktą pristatys LNM vyresn. muziejininkė Neringa Andriuškevičiūtė.

Artefaktas: Lekiai – „žirgeliai“. Šilutės r., Vorusnės k., Piešė J. Masalskas, 1956 m. Brėžinys, tušas.

Kada? 2024 m. spalio 17 d. 18 val.

Kur? Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Renginys nemokamas!

Paskaitą bus galima peržiūrėti portale 15min.lt arba Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube kanale.