Architektūros istorikė, VU Istorijos fakulteto docentė dr. Marija Drėmaitė Lietuvos tarpukario pramonės architektūrą vadina fenomenu. Istorikės nuomone, Šiauliai, kaip pramonės centras, turėtų istoriją panaudoti turizmo reikmėms – pramonės paveldo maršrutams.
Ketvirtadienį (2016 05 26) istorikės, Vilniaus universiteto IF docentės dr. M. Drėmaitės monografija „Progreso meteoras: modernizacija ir pramonės architektūra Lietuvoje 1920–1940“ pristatyta Fotografijos muziejuje Šiauliuose. Pavadinimą knygai autorė sakė pasiskolinusi iš tarpukario publicisto Jurgio Dabrilos, kuris buvo pasirinkęs Progreso meteoro slapyvardį.
Monografijoje nemažai kalbama ir apie prieškariu pramonės centru tapusį Šiaulių miestą bei jo architektūrą. Dalį vaizdinės medžiagos knygai suteikė Šiaulių „Aušros“ muziejus. Knygoje nagrinėjama pramonės pastatų architektūra, jų aplinka, pastatuose dirbusi ir juos lankiusi visuomenė. Aptariama ir tai, kaip modernizacijos ir industrializacijos reiškiniai keitė miestus ir kraštovaizdį. Vilniaus universiteto profesorius istorikas Alfredas Bumblauskas knygą yra įvertinęs šiais žodžiais: „Didesnės antikomunistinės knygos nesu skaitęs – joje labai vaizdžiai pademonstruota, ko netekome po 1940-ųjų.“
Prieš knygos pristatymą autorė atsakė į „Šiaulių krašto“ klausimus.
Interviu skaitykite @skrastas.lt