zmarl prof maroszekRugpjūčio 20 d. anapilin išėjo Balstogės universiteto profesorius dr. Józef Maroszek. Istorikų bendruomenė neteko bičiulio, kolegos, vieno iškiliausių LDK, Palenkės, Vilniaus tyrinėtojų. Jo idėjos, naujas požiūris ir atradimai į Bažnytinę uniją, Šv. Onos bažnyčios pastatymą ir galiausiai sudėliotas Vilniaus erdvių – gatvių ir jurzdikų puzzle rado atgarsį ir plėtotę mūsų istorikų ir archeologų darbuose.

Prof. Józef Maroszek buvo LRT legendinės laidos „Būtovės slėpiniai“ herojus (1997 m. laidų ciklai „Dukart užmiršta“, „Lietuvos gotika“). Būtent jis Lietuvai atrado Palenkę: su Kęstučio ir Vytauto sienomis, su „Vytautu keliu“, einančiu tiesiai per Goniądzo centrą, su Žygimanto Augusto „Versaliu“ – Knyšinu, su Goštautų Tykocinu, Chodkevičių Suprasliu, Radvilų Palenkės Biala ar Vengrovu, Kiškų Cechanovecu.

Prof. Józef Maroszek buvo tikras Vilniaus universiteto ir Fakulteto draugas, ne kartą čia lankęsis, diskutavęs, rodęs Vilnių ir Universitetą savo studentams

Profesoriaus Alfredo Bumblausko tekstas „Idee Józefa Maroszka w poznaniu dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego i Wilna - konteksty historiografii litewskiej“, parašytas prof. Józefui Maroszekui minint septyniasdešimtmetį 2020 m. https://pbc.biaman.pl/dlibra/publication/72515/edition/70478/content